Elseaz.cz > Blog > Kniha "Syndrom vyhoření"

Kniha "Syndrom vyhoření"

Kniha "Syndrom vyhoření", v originále "Burnout" od Myrona D. Rushe mě překvapila v mnoha bodech: Vždycky jsem si myslela, že syndrom vyhoření může postihnout jenom lidi, kteří mají náročnou práci a věnují se jí příliš. Kupodivu jsem zjistila, že k tomuhle stavu jsou náchylné i ženy, které se dlouhodobě pečlivě staraly o rodinu, ať už měly zaměstnání náročné více či méně.

Taky jsem se domnívala, že mně se to stát nemůže. Zatím nejsem ten skutečný "exemplář", ale během čtení knihy mi došlo, že jsem na "dobré" cestě. Jen ještě chvíli vytrvat v životním přístupu, který jsem vyznávala dosud a možná jsem mohla časem napsat velice autentickou knihu o vyhoření.

I přesvědčení, že si stačí pořádně odpočinout a vyhoření je překonáno, se ukázalo jako mylné.

A tak bych mohla pokračovat mnoha dalšími body, které mě překvapily.

V knize se dozvíte, že čím samostatnější, energičtější a v jistém smyslu i schopnější člověk, tím větší nebezpečí. Ohroženi jsme zkrátka všichni.

Kniha je napsána velice čtivě a srozumitelně, přesně tak, abychom si mohli vše, o čem se píše, jasně představit a porovnat se sebou, se svými blízkými.

Doporučuji těm z vás, kdo neradi naráží na termíny jako je Bůh, boží přikázání atd., aby svou nechuť překonali, nahradili výše uvedené termíny pro sebe přijatelnými, jako vesmír, přírodní síly, lidská moudrost apod. a knihu přečetli. Myslím, že jestli si z ní vyberete alespoň tři doporučení, co ve svém přístupu k životu změnit, a budete se těmito návody řídit, časová investice (o finanční ani nemluvím) do knihy se bude jevit v porovnání s přínosy naprosto směšná. A to i v případě, že taky nejste ještě skutečný "exemplář". Není nad prevenci.

Přeji hezké čtení a nezapomeňte se o sebe dobře starat, jste to nejcennější, co máte!

Zuzana Osininová

Syndrom vyhoření
Autor: Myron D. Rush
Vydavatelství Návrat domů
129 stran
ISBN 80-7255-074-8

Kurzy související s tímto tématem: